طرح توسعه ای لایه نفتی پارس جنوبی مرسک دانمارک ارائه و بررسی شد

[ad_1]

کیمیا پرس: طرح توسعه ای لایه نفتی پارس جنوبی شرکت دانمارکی مرسک در جلسه شورای عالی مخازن بررسی شد.

به گزارش کیمیا پرس بن به نقل از معاونت بررسی طرح های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی، یکصد و چهلمین جلسه کمیته مشاورین مدیریت مخازن کشور با هدف بررسی طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان پارس‌جنوبی با حضور مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی، معاون بررسی طرح‌های منابع هیدروکربوری، اعضای کمیته مشاورین مخازن، مجری و کارشناسان طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان پارس جنوبی به عنوان کارفرما و سرپرست کارگروه مذاکراتی این طرح در قراردادهای بالادستی صنعت نفت ایران برگزار شد.
در این نشست، پیشنهاد طرح توسعه ارائه شده توسط شرکت دانمارکی مرسک (Maersk Oil) با هدف توسعه لایه‌های نفتی میدان پارس‌جنوبی ارائه و در رابطه با خصوصیات مخزن، برنامه‌های توسعه در سه فاز، سناریوهای افزایش تولید شامل پروفایل تولید و برنامه ازدیاد برداشت طرح بحث و تبادل نظر شد و اعضای شورای عالی مخازن، نظرات اصلاحی خود را در جهت بهبود کیفیت مطالعه و کاهش عدم قطعیت های موجود ارائه کردند.
شرکت مرسک دارای تجربه ۲۵ ساله توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در کشور قطر است و فناوری‌های متعدد بهبود و ازدیاد برداشت از جمله حفر چاه‌های افقی بسیار طولانی، فرازآوری با گاز، تزریق آب، تزریق تناوبی آب و گاز (WAG) و … را در میدان الشاهین اجرا کرده است.
میدان پارس‌جنوبی در فاصله حدود ١٠٠ کیلومتری از ساحل ایران قرار دارد. این میدان در سال ١٩۸٠ میلادی در پی انجام عملیات لرزه‌نگاری دو بعدی در خلیج فارس کشف گردید. در جریان حفاری اولین چاه اکتشافی در سال ١٩٩١ میلادی که به منظور رسیدن به مخزن گازی پارس‌جنوبی انجام شد، وجود نفت در برخی از لایه‌های این میدان همانند لایه مادود از سازند سروک، کژدمی، داریان بالایی و داریان پایینی به اثبات رسید. در فاز اول توسعه این میدان، تاکنون یک سکوی سرچاهی در موقعیت A۲ نصب و تعداد ٧ حلقه چاه با مجموع ١٠ حفره حفاری شده و با استقرار شناور پالایشگاهی (FPSO)، تولید از لایه‌های داریان بالایی و مادود به‌طور متوسط با دبی حدود ۲۵٠٠٠ بشکه در روز از ۲٩ اسفند ۱۳۹۵ آغاز شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *